У період після розпаду країн «соціалістичного табору», коли відбувалася стрімка політична і економічна трансформація, багато підприємців створювали значні капітали відносно легко. Досить було виявитися «в потрібний час в потрібному місці» (назвемо це так). І це не дуже хороший приклад для наслідування молодим поколінням бізнесменів. Сьогодні в цих країнах залишається все менше і менше можливостей для такого роду заробітку, і підприємці повинні серйозніше замислюватися над стратегічним розвитком свого бізнесу в середньо- і довгостроковій перспективі. Щоб навчитися це робити, підприємцям країн Східної Європи (і України в тому числі) потрібно більш уважно придивлятися до того, як будується бізнес на Заході і в інших більш розвинених країнах. А суть відрізняється принципово, оскільки західний підхід вимагає створення фундаментальних переваг, вміння виживати в ринковому конкурентному середовищі, сталості та наполегливості в реалізації.

Україна - великий регіон і великий ринок, в якому дуже багато секторів залишаються нерозвиненими і тому цікавими для іноземних інвесторів. До них відносяться всі сегменти харчової промисловості. Чому? Тому що Україна сама по собі - великий ринок і тут стає дедалі більше споживання. І ще тому, що Україна все ще асоціюється з низькою вартістю виробництва. Крім цього інтерес викликають всі галузі, пов'язані з сільським господарством. Наступний сегмент - ритейл, а також всі сегменти, пов'язані з будівництвом. Оскільки країна буде рости, будуть вимагатися все більші інвестиції в її інфраструктуру.

Гроші від інвесторів зараз отримати набагато важче, ніж до кризи. У випадку з Україною це зробити тим більше важко, тому що у інвесторів вже немає такого апетиту до ризику, а Україна вважається досить ризикованою країною.

Політичні проблеми в Україні створюють додаткові ризики для європейських інвесторів. Крім того, економічна криза створила додаткові ризики в їх власних країнах. Тому вони не поспішають, випереджаючи один одного, бігти в Україну, а заходять значно обережніше, вивчаючи ситуацію довше. Але вони обов'язково прийдуть - і це хороша новина.

Однак щоб не потрапити в повну залежність від великого інвестора на ранній стадії розвитку, коли він буде контролювати все - і продукт, і продажу, і виробництво, необхідно спочатку якісно збудувати свій бізнес, включаючи професійний менеджмент і прозору систему корпоративного управління. І тоді локальна компанія буде мати більшу вартість, а підприємець отримає великі вигоди від партнерства з великими західними фірмами. Коли компанія виростає до певного рівня, західний інвестор буде більш зацікавлений будувати з нею стосунки, тому що він побачить, що все зроблено так, як він звик це бачити.

Адже гроші від інвесторів зараз отримати набагато важче, ніж до кризи. У випадку з Україною це зробити тим більше важко, тому що у інвесторів вже немає такого апетиту до ризику, а Україна вважається досить ризикованою країною - навіть у порівнянні зі своїми сусідами, наприклад Польщею. І тому українські бізнесмени не повинні чекати інвесторів для того, щоб почати внутрішні процеси якісних перетворень, а взяти ініціативу на себе і впровадити, приміром, прозору систему корпоративного управління. Для залучення іноземних інвесторів одного тільки бажання замало.

 

Рейтинг користувача: 4 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаНеактивна зірка