Оптимізація виробництва

Встановлення і підтримка в стані динамічної збалансованості оптимальної пропорції в рівнях розвитку матеріально-технічної бази виробництва і якості продукції, що випускається безпосередньо пов'язані з реалізацією курсу на підвищення ефективності та якості, що визначає довгострокову стратегічну спрямованість економіки. Дедалі більше значення такої пропорційності обумовлено накопиченням величезного економічного потенціалу і необхідністю всебічної інтенсифікації його використання, посиленням впливу сучасної науково-технічної революції на розвиток продуктивних сил і прискоренням темпів науково-технічного прогресу, розширенням масштабів і збільшенням різноманіття завдань щодо подальшого підйому добробуту народу, а також іншими факторами внутрішньоекономічного і зовнішньоекономічного характеру.

Народне господарство в даний час характеризується такими обсягами виробництва, при яких підвищення якості продукції, що випускається робить вирішальний вплив на зміну пропорції між матеріально-технічним потенціалом і продуктом виробництва на користь ефективності та інтенсифікації. За наявними підрахунками, ефективність капітальних вкладень, що спрямовуються на підвищення якості продукції, приблизно в 2 рази вище ефективності витрат на збільшення обсягу виробництва продукції звичайної якості.

Приклад підприємств країни показує, що шляхом підвищення якості продукції, що випускається може бути отримана економія, в кілька разів перевищує вартість основних виробничих фондів, за допомогою яких дана продукція випускається.

Сучасна науково-технічна революція значно інтенсифікує процес морального і фізичного зносу засобів праці, диктуючи все більш жорсткі вимоги, як до термінів поновлення виробів, так і до рівня їх якісних параметрів, які повинні відповідати умовам різкого зростання потужностей, швидкостей, тисків та інших технічних і технологічних характеристик. Разом з тим науково-технічна революція створює і нові, все більш широкі можливості підвищення якості виробів, озброюючи виробництво передовими досягненнями фундаментальних і прикладних наук в області створення технічних засобів, способів впливу на предмет праці, високоякісних матеріалів, в тому числі штучних матеріалів з наперед заданими властивостями. Все це необхідно враховувати при оптимізації тій пропорції, в якій підвищується рівень розвитку матеріально-технічної бази виробництва і якість продукції, що випускається.

Оскільки мова йде про зіставлення рівнів розвитку матеріально-технічної бази виробництва і якості продукції, то, зрозуміло, мається на увазі необхідність і можливість вимірювання кожного з цих рівнів. Одним із способів, за допомогою яких можна виміряти рівень розвитку матеріально-технічної бази в тій чи іншій галузі виробництва, в об'єднанні або на підприємстві, може служити розрахунок виробничих потужностей по максимально можливого випуску продукції або за обсягом переробки сировини в номенклатурі і асортименті, передбачених на плановий період.

Як відомо, виробнича потужність підприємства розраховується за технічним (проектним) або досягнутим прогресивним нормам продуктивності праці, використання площ, трудомісткість виробів, виходу продукції із сировини з урахуванням застосування передової технології і найбільш досконалої організації праці. Зазвичай виробнича потужність визначається по всій номенклатурі продукції, що випускається. У тих же випадках, коли це доцільно, при розрахунках виробничої потужності користуються номенклатурою, наведеною до одного або декількох видів однорідної продукції, прийнятої за одиницю.

Відповідно до постанови «Про поліпшення планування і посилення впливу господарського механізму на підвищення ефективності виробництва і якості роботи» зараз складаються нові паспорти виробничих об'єднань (підприємств). Однією з найважливіших характеристик служить розрахунок виробничих потужностей. Якість продукції є фактором, що впливає на величину виробничої потужності підприємства (об'єднання, галузі) та враховуються в її розрахунках. Очевидно що, чим вище якість продукції, тим більше при інших рівних умовах виробнича потужність і коефіцієнт її використання.

Зіставлення виробничої потужності, розрахованої за проектним (або найвищим, досягнутим в країні і за кордоном) і фактичними показниками якості продукції, характеризує пропорцію між рівнем якості продукції і рівнем розвитку матеріально-технічної бази виробництва, оскільки визначення виробничої потужності здійснюється з урахуванням таких характеристик матеріально технічної бази, як рівень механізації і автоматизації виробничих процесів, їх інтенсифікація шляхом застосування більш високих швидкостей, тиску, напруги, температур та ін., вдосконалення діючих і впровадження нових технологій, модернізація і заміна застарілого обладнання, інструменту та пристосувань, установка нового устаткування, поліпшення якості і складу сировини, матеріалів і палива, застосування нових видів сировини і т. д.

При такому підході, як нам представляється, критерієм оптимізації пропорції або співвідношення рівнів якості продукції та розвитку матеріально-технічної бази виробництва може служити ступінь відповідності продукції, що випускається рівню кращих вітчизняних і світових зразків. В даний час на практиці це відповідність встановлюється за допомогою проведення державної атестації якості і віднесення продукції до однієї з трьох категорій якості:

  • вищої категорії, коли продукція перевершує кращі вітчизняні та світові зразки або відповідає їм;
  • першої категорії, якщо продукція відповідає вимогам споживання;
  • другої категорії, до якої відноситься морально застаріла, на яку немає попиту.

За питомою вагою продукції вищої категорії якості в загальному обсязі виробництва і по динаміці цього показника можна з певним ступенем наближення судити про те, наскільки пропорція між рівнем якості продукції, що випускається і рівнем розвитку матеріально-технічної бази виробництва відповідає вимогам оптимальності і наскільки успішно здійснюється сам процес оптимізації . На наш погляд, це свідчить про прогресивний розвиток пропорції між рівнями матеріально-технічної бази виробництва і якості продукції, що випускається в напрямку все більшої її оптимізації, чому в чималій мірі сприяє державна атестація якості продукції і введення питомої ваги продукції вищої категорії якості до складу затверджуються показників плану .

Одним з важливих вимог атестації продукції з вищої категорії є наявність стабільних умов виробництва високоякісної продукції, включаючи стабільність якості поставлених сировини, матеріалів, напівфабрикатів і комплектуючих виробів, підтримання необхідної точності верстатів і оснащення, стабільності технологічних процесів, застосування сучасної метрологічної бази, методів і засобів технічного контролю, суворе дотримання технологічної дисципліни.

Іншими словами, продукція, що претендує на Знак якості, повинна мати відповідну матеріально-технічну базу. Дотримання цієї вимоги підвищує значення збільшення обсягу і темпів зростання виробництва продукції вищої категорії якості, як вираження процесу оптимізації пропорції розвитку матеріально-технічної бази виробництва і підвищення якості продукції; і навпаки, якщо ця вимога не дотримується, то разом з порушенням умов атестації продукції знижується і роль показника динаміки зростання продукції вищої категорії якості як вираження ступеня оптимізації даної пропорції.

У зв'язку із зазначеними обставинами представляється у яких великий інтерес і актуальність промисловості, де атестація продукції здійснюється у взаємозв'язку з атестацією технічного рівня виробництва. Продукції не присвоюється державний Знак якості, якщо наприклад, технологічний процес її виготовлення атестований за нижчою, а не з вищої категорії. Відповідно до цих умов в галузі розроблена і введена методика оцінки діяльності підприємств щодо підвищення технічного рівня виробництва і якості продукції, що випускається.

Широке застосування в господарській практиці показника динаміки випуску продукції вищої категорії якості обумовлює практичну можливість, простоту і зручність його використання з метою забезпечення пропорційного розвитку матеріально-технічної бази виробництва і підвищення якості продукції. Але при цьому необхідно враховувати і специфіку динаміки даного показника. Справа в тому, що реальний процес виробництва не допускає такого положення, при якому вся продукція, що випускається в однаковій мірі відповідає найвищим досягненням світової науки і техніки.

Рівень світової науки і техніки безперервно підвищується, в складі ж продукції, що випускається завжди є і нова, тільки що освоєна виробництвом продукція, і така, яка випускається вже ряд років і певною мірою відстала від найвищого рівня, хоча не вимагає великих витрат на виробництво, дешева і користується попитом споживачів. Тому, строго кажучи, в суспільному виробництві не може мати місця стовідсотковий випуск продукції вищої якості (хоча зрозуміло, таке положення не виключається, коли мова йде про окремому підприємстві).

Виникає питання, якими мають бути обсяг і динаміка випуску продукції вищої категорії якості в загальному обсязі і в співвідношенні з темпами росту виробництва всієї продукції, що випускається, т. Е. Питання про оптимізацію рівня якості продукції у всій її масі. Вирішення цього питання можливе лише на основі закономірностей, що визначають формування рівня якості продукції в залежності від суспільно необхідного рівня витрат праці, у взаємозв'язку споживчої вартості і вартості продукції.

Вказавши на те, що кількісна межа суспільно необхідних витрат праці в тій чи іншій галузі виробництва визначається споживною вартістю, яка вимірюється в суспільному масштабі, тим самим формулює закономірність формування вартості продукції на одиницю споживчої вартості. Відповідно до цієї закономірності, вартість споживчої вартості в суспільному масштабі не складається з вартостей окремих споживчих вартостей, а, навпаки, розпадається на ці вартості. Оскільки ж в масі однорідної продукції, що задовольняє цю потребу, представлена ​​продукція різного рівня якості, остільки на кожну окрему споживчу вартість доводиться тим більша частка суспільної вартості, чим вище її якість.

Закономірністю формування вартості на одиницю споживчої вартості (або на одиницю корисного ефекту продукції, виміряного по її головним споживчими властивостями - продуктивності, потужності, змістом корисної речовини і т. Д.) Визначається, на наш погляд, вихідний принцип оптимізації рівня якості продукції. Відповідно до цього принципу основою такої оптимізації є суспільно необхідний рівень якості продукції, об'єктивно обумовлений єдністю процесів формування суспільної вартості і громадської споживної вартості.

Суспільно необхідний рівень витрат праці, як відомо, в теорії і на практиці не залишається незмінним. Суспільно необхідні витрати праці відчувають тенденцію до постійного зниження в результаті дії законів зростання продуктивності праці і економії часу. Зростання продуктивності праці означає збільшення споживчої вартості в суспільному масштабі щодо частки робочого часу, який виділяється суспільством на задоволення цієї потреби. Інакше кажучи, вимогою закону зростання продуктивності праці є зниження суспільно необхідних витрат праці, що виходять на споживчу вартість в суспільному масштабі, а отже, зниження вартості в розрахунку на одиницю споживчої вартості. Цим, на нашу думку, визначається наступний принцип оптимізації рівня якості продукції, що випускається: підвищення якості продукції повинно супроводжуватися зниженням її питомої вартості, т. Е. Вартості, що припадає на одиницю корисного ефекту продукції.

Необхідність оптимізації рівня якості продукції за принципом зниження питомої вартості або ціни споживчої вартості може бути реалізована в практиці ціноутворення за допомогою знижок (надбавок) до ціни продукції залежно від її якості. Однак нині діючий механізм застосування знижок (надбавок) ще недостатньо орієнтований на реалізацію даного принципу. Знижки (надбавки) в їх нинішньому вигляді зачіпають, як правило, лише граничні рівні якості продукції. Однак розглянута нами закономірність взаємозв'язку вартості та споживчої вартості в суспільному масштабі показує, що у формуванні вартості беруть участь не тільки граничні за рівнем якості частини продукції, але і вся маса продукції, яка задовольнить цю потребу.

З'ясування цієї закономірності дозволяє зрозуміти, що рівень якості продукції в ціні може бути врахований так само, як в ній враховується суспільно необхідний рівень умов виробництва, т. Е. В середньому як суспільно необхідний рівень. Тому питання про відображення змін рівня якості в ціні продукції має вирішуватися стосовно не до даної одиниці продукту підвищеної якості, а до всієї маси продуктів різного рівня якості, що задовольняють цю суспільну потребу.

При розрахунку зниження ціни на одиницю споживчої вартості (корисного ефекту) необхідно виходити не з величини індивідуальних витрат, що припадають на виробництво даного обсягу продукції підвищеної якості, а з усієї частки громадського робочого часу, що витрачається на випуск даного роду громадської споживної вартості, включаючи і додаткові витрати на виробництво продукції підвищеної якості.

Практичне здійснення більш-менш великих заходів щодо підвищення якості завжди стосується лише певної частини, а не всієї маси аналогічної або взаємозамінної продукції. Разом з тим підвищення якості частини продукції веде до збільшення корисного ефекту, укладеного у всій аналогічної або взаємозамінної продукції. Дотримання принципу знижується ціни на одиницю споживчої вартості означає, що збільшення витрат громадського робочого часу, викликане підвищенням якості частини продукції, має бути менше, ніж досягнуте при цьому збільшення корисного ефекту всього суспільного споживчої вартості.

При цьому на кожну одиницю споживчої вартості, укладену в одиниці продукції як старого, так і нового якості, повинна припадати менша частка витрат громадського робочого часу, т. Е. Менша вартість і менша ціна. Але це означає, що збільшення ціни одиниці продукції поліпшеної якості, що вбирає в себе більшу кількість одиниць споживчої вартості, має супроводжуватися одночасним зниженням ціни одиниці старої продукції, бо на колишню кількість одиниць споживчої вартості старої продукції тепер доводиться менша частка громадського часу.

Поліпшення споживчих властивостей продукції вимагає, як правило, збільшення витрат живої і матеріалізованої праці. Якщо таке збільшення не компенсується приростом продуктивності живого праці, то результатом може бути зниження ефективності виробництва. Тому при вирішенні питання про оптимізацію рівня якості продукції крім розглянутих принципів слід дотримуватися ще одного принципу, а саме принципу зниження сумарних витрат живої і матеріалізованої праці, виражених в ціні продукту. Дотримання цього принципу виступає як додаткове обмеження або умова, що встановлює мінімально допустиму межу зростання продуктивності праці при збільшенні витрат на підвищення якості продукції.

Ціна верхньої межі розраховується на умовах рівновигідним застосування нового (поліпшеного) і старого (базисного) вироби для споживача. Очевидно, що об'єктивною основою такого обмеження ціни є розглянутий нами принцип зниження сумарних витрат живої і матеріалізованої праці, представлених у вартості (ціни) продукції підвищеної якості.

Практичне значення розглянутих принципів оптимізації якості продукції зумовлюється можливістю їх використання при здійсненні заходів щодо вдосконалення планування і економічного стимулювання підвищення якості продукції, державної атестації, ціноутворення. З їх допомогою, зокрема, відкривається можливість планового регулювання на об'єктивній основі структури продукції, що випускається за категоріями якості, досягнення і підтримки такого обсягу виробництва продукції вищої категорії якості, який відповідає вимогам об'єктивних економічних закономірностей.

Поява продукції більш високої якості в загальному обсязі виробництва однорідної продукції викликає зменшення питомої ціни споживчої вартості (одиниці корисного ефекту) продукції і перерозподіл вартості і ціни між окремими її видами, так що продукція більш низької якості знецінюється, а продукція більш високої якості зростає в ціні. Наслідком такого перерозподілу має бути, по-перше, зниження рентабельності виробництва продукції більш низької якості, що спонукає її виробника до подальшого вдосконалення виробництва і зниження виробничих витрат, і по-друге, підвищення рентабельності виробництва продукції більш високої якості, що стимулює до нарощування її випуску. На певному етапі це перерозподіл робить виробництво частини старої продукції нерентабельним, обумовлюючи віднесення її до морально застарілої і зняття її з виробництва. У свою чергу і та продукція, яку раніше було присвоєно Знак якості, поступово витісняється продукцією ще більш високої якості і з часом переходить спочатку в першу, а потім і в другу категорію.

Знаючи кількісні межі дії закономірності взаємозв'язку суспільно необхідних витрат праці і якості продукції, які визначають за вимогами зростання продуктивності праці і ефективності суспільного виробництва, і з огляду на при цьому можливий обсяг виробництва поліпшеною і сумарний обсяг взаємозамінної продукції за вартістю і споживною вартістю, розмір ефективної сфери споживання і відмінності ефективності різних споживачів, ступінь насичення і можливі розміри розширення суспільної потреби в продукції даного виду, можна розрахувати оптимальний варіант підвищення якості продукції на майбутню планову перспективу. На основі такого розрахунку з урахуванням викладених нами міркувань стає можливою оптимізація пропорції розвитку матеріально-технічної бази виробництва і підвищення якості продукції як однієї з визначальних пропорцій розширеного відтворення.